תלונות שווא בעבירות מין

מי שמכיר אותי (יפעת שי-יוספזון) יודע שבאמתחתי מספר שנים של שירות במשטרת ישראל ו – 13 שנים של עיסוק בתחום באופן די חריג התחלתי את טרום ההתמחות שלי בשנה א’ במקביל ללימודי המשפטים והעבודה במשטרה. אלה היו ימים ללא שינה וללא מנוחה אך עם המון סיפוק.

רבים תוהים ושואלים אותי מדוע בחרתי דווקא בתחום הזה שב98% מהזמן מפסידים בו. הלקוחות לא מרוצים ואתה מתרוצץ לך בין בתי מעצר. “ואיך בכלל את יכולה לייצג אותו/ה אחרי מה שהם עוללו?”. אין לך לב?

ואני משיבה תמיד:
ראשית אלו הם חיי. כמי שמיום היוולדה נולדה לרחש מכשיר הקשר הקורא בקולי קולות גם בבית וגם ברכב הצמוד של אבא. כמי שהיא דור 4 למשפחה של שוטרים והשוטרת מס’ 10 במשפחה, שהשתלטה על עבריינים שגבוהים ממנה במטר, שישבה במארבים ללכוד נרקומנים, שבשעה שכל חבריה לספסל הלימודים למדו למבחנים בשנה א’ בבית, התרוצצה בין הטילים (מלחמת לבנון השנייה) במהלך משמרות, ובזמן “המנוחה” בין האזעקות, ישבה בבית ולמדה למבחנים (סיימתי את כולם בהצלחה במועד הראשון) וכשניסתה ללכת לישון סופסוף בתום יום מפרך, הייתה מתעוררת לקול מכשיר הקשר שהוצב בבית ברוב גאון וקרא: “תחנות צפון כאן צפון, מטח טילים לעבר מעונה/טבריה/ נצרת וכו’).

כמי שחוותה את התגבורים האינסופים בירושלים ומירון. כמי שחיה את חקירת רצח תאיר ראדה מאותו יום ארור בו נרצחה הילדה התמימה ועד עצם היום הזה, ועוד ועוד… תקצר היריעה מלתאר את הקשר העמוק שלי לתחום הפלילי בכלל ולשוטרים בפרט שליבי איתם.

לייצג נאשמים איננה משימה קלה כלל ועיקר. אבל צריך לזכור שני אדנים מרכזיים: 1. ישנם חפים מפשע, שכל כך לא פשוט לייצגם בעולם משפטי כל כך מוטה לכיוון אחד. 2. כל אדם באשר הוא אדם זכאי לייצוג משפטי.

לא לכולם הטיעון השני מתיישב היטב. אבל בשביל זה אני כאן קשה לתאר במילים ולהבין נכונה את התחושה העוצמתית, שאין שנייה לה – הוכחת חפותו של אדם.

דמיינו לכם, שמישהו, מסיבה כלשהי היה מחליט להעליל עליכם עלילה, והייתם מוצאים עצמכם נופלים מאיגרא רמא לבירא עמיקתא – ממעמד של קצין בכיר במשטרה אל ספסל הנאשמים כאחרון העבריינים…

הדיון כמובן מתנהל בדלתיים פתוחות. משמע בשעה שאתה יושב על ספסל הנאשמים, יושבים לצדך עבריינים שאתה היית מעורב בהבאתם לדין. ואתה יודע….כמה שאתה יודע שלא עשית דבר…והגורל האכזר הוביל אותך לשם ואתה חסר אונים.

אילו אתה חושב שסיטואציה בה מוגשת כנגדך תלונת שווא בעבירות מין לא יכולה לקרות לך, הרי אתה אדם נורמטיבי, בעל מוסר וערכים, איש משפחה, יש לך מקום עבודה מסודר ואתה מנהל שגרת חיים נורמלית לחלוטין. סיטואציה כזאת ניראת לך כמו סצנה מסרט של מדע בדיוני, ואתה בטוח ש”לי זה לא יקרה”. ובכן, כאן הטעות! סיטואציה בה מוגשת כנגדך תלונת שווא בחשד לביצוע עבירות מין יכולה להידפק על דלתך דווקא ברגע שהכי פחות תצפה לה, וכך אתה עשוי גם למצוא את עצמך מואשם בעקבות אותה תלונת שווא בעבירות מין.

מהי תלונת שווא?
תלונת שווא בעבירות מין היא תלונה המייחסת ביצוע מעשה פלילי, כאשר בפועל לא התבצעה עבירה. ניתן לחלק את תלונות השווא בעבירות מין לשתי קטגוריות, האחת, תלונה שקרית המתארת מסכת אירועים שלא התרחשו מעולם. השנייה, היא תלונה לגבי אירוע מסיום שאכן התרחש, אך הוא מתואר באופן מוגזם ומוקצן. לדוגמא סיטואציה בה פלוני מחזר אחרי אלמונית ומנסה לנשק אותה, אך אותה אלמונית משיבה בשלילה לחיזוריו וכאן לכאורה אמור היה להסתיים העניין כיוון שלא בוצעה עבירה. אך להפתעתו של פלוני אותה אלמונית מגיעה לתחנת המשטרה כשהיא נסערת וטוענת שהוא ניסה לכפות את עצמו עליה ולנשק אותה בניגוד לרצונה ומגישה נגדו תלונת שווא בגין ביצוע עבירות מין.

המניעים להגשת תלונות דווקא בעבירות מין
הניסיון מלמד כי ישנן סיבות רבות ומגוונות שבגללן אנשים מגישים תלונות שווא בעבירות מין, אך אחד המאפיינים הבולטים הוא כמובן הרצון לנקמה שיכול להיות על רקע אישי, רומנטי, מקצועי או אפילו אמצעי סחיטה.

המאפיין האישי יכול לבוא לידי ביטוי במעין “סגירת חשבונות” בדרך של הגשת תלונות שווא כאשר ברקע יש למשל הליך גירושין מכוער או מערכת יחסים שהסתיימה בטונים צורמים.

במקרים אחרים מוגשות תלונות שווא בעבירות מין כדי לבצע מעין “סיכול ממוקד” במקום העבודה שנובע מפיטורים של עובד/ת או סילוק מתחרים מהתמודדות על תפקיד נחשק.

ולעיתים עצם הגשת התלונה בגין ביצוע עבירות מין משמש כאמצעי סחיטה בכדי לרכוש טובת הנאה כמו כסף או קידום.

הוגשה נגדי תלונת שווא – מה עושים?
במקרה בו הוגשה נגדך תלונת שווא בעבירות מין ישנם 3 דברים שחשוב לזכור:

  1. פנה לקבלת ייעוץ משפטי לפני שתיחקר במשטרה.
    במידה וקיימות בידייך ראיות שיכולות לתמוך בגרסתך זה הזמן לאסוף ולשמור אותן.
  2. הימנע מיצירת קשר עם המתלונן/ת או כל צד ג’ שיכול להיות מעורב באירוע.
    כעורכי דין המתמחים בתחום עבירות המין ובתלונות שווא בעבירות מין אנו נדאג לעמוד על זכויותייך! ונסייע לך להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורך!

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן